Rantudil Forte – Jak długo stosować?

W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki, może ona nie pomóc w objawach i może spowodować zatrucie lub poważne działania niepożądane. Jeśli pacjent uważa, że zastosował zbyt dużą dawkę leku Rantudil Forte, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Nie należy przyjmować większej niż zalecana dawki leku Rantudil forte, jeśli pacjent jest uczulony na którykolwiek składnik tego leku. Może to prowadzić do poważnych problemów lub śmierci.

Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi, jeśli masz jakiekolwiek inne schorzenia, w tym zaburzenia żołądkowo-jelitowe w wywiadzie (np. colitis ulcerosa, zespół jelita drażliwego). Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, omów z lekarzem korzyści i ryzyko stosowania tego leku.

Nie należy stosować tego leku, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, problemy z nerkami lub wątrobą, lub niski poziom potasu we krwi. Przyjmowanie tego leku z innymi lekami, które powodują niski poziom potasu może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak szybkie bicie serca i osłabienie mięśni. Jeśli masz cukrzycę, upewnij się, że monitorujesz poziom cukru we krwi i zgłoś wszelkie zmiany do lekarza.

Należy unikać picia alkoholu podczas stosowania leku Rantudil Forte. Picie alkoholu może utrudniać wchłanianie tego leku przez organizm. Zwiększa również ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych, takich jak wysokie ciśnienie krwi i niewydolność nerek.

Lek ten należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych. Mogą one go żuć lub połknąć. Należy również przechowywać go w temperaturze pokojowej, z dala od ciepła i bezpośredniego światła. Jest to ważne, ponieważ niskie temperatury mogą uszkodzić składniki aktywne.

Należy przerwać stosowanie tego leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi ból w klatce piersiowej, szybkie lub nierówne bicie serca, obrzęk rąk lub nóg lub silny ból głowy. Są to objawy poważnego stanu zwanego hiperkaliemią.

Nie należy stosować tego leku, jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew na receptę, takie jak warfaryna lub kumadyna. Przyjmowanie tego leku z warfaryną lub innymi lekami rozrzedzającymi krew może zwiększyć ryzyko zachorowania na poważny stan zwany zakrzepicą żył głębokich (DVT).

Nie przyjmuj tego leku, jeśli masz zabieg chirurgiczny na naczyniach wieńcowych, które zasilają Twoje serce. Jest to spowodowane tym, że lek ten może zmniejszyć ilość tlenu, który dociera do serca. Może to również spowodować atak serca lub udar.

NLPZ (jak acetaminofen i indometacyna) mogą również powodować poważne skutki uboczne, w tym podrażnienie żołądka, krwawienie lub obrzęk ust, języka i gardła. Poważne działania niepożądane są bardziej prawdopodobne u osób z chorobami serca lub zakrzepami krwi w wywiadzie. Mogą one również wpływać na sposób działania układu odpornościowego, powodując obrzęk lub nagromadzenie białych krwinek w organizmie.

Niektóre działania niepożądane leków z grupy NLPZ mogą wystąpić w oku, takie jak zwyrodnienie barwnikowe siatkówki lub niewyraźne lub podwójne widzenie. Występuje to częściej u starszych dorosłych, którzy stosują ten lek przez długi czas.

Może również powodować wysypkę lub swędzenie skóry. Te działania niepożądane mogą ustąpić po zaprzestaniu stosowania tego leku.

Podobne tematy