Jak długo stosować Xifaxan?

Xifaxan jest antybiotykiem, który pomaga zapobiegać biegunce wywołanej przez pewne rodzaje bakterii. Jest on stosowany w leczeniu biegunki podróżnych i zespołu jelita drażliwego z biegunką (IBS-D). Jest również stosowany w celu zmniejszenia ryzyka powtórzenia epizodów jawnej encefalopatii wątrobowej u osób dorosłych, u których doszło do uszkodzenia wątroby w wyniku niektórych chorób.

Otrzymanie leku Xifaxan jest łatwe. Występuje w tabletkach, które przyjmuje się doustnie z wodą lub jedzeniem. Przyjmowanie go na czas jest niezbędne do uzyskania pełnego efektu tego leku. Ważne jest również, aby przestrzegać instrukcji lekarza dotyczących przyjmowania leku Xifaxan, ponieważ nie przyjmowanie go zgodnie z zaleceniami może prowadzić do zakażenia, które jest odporne na lek.

Dawkowanie i działania niepożądane zależą od rodzaju choroby, którą masz. Jeśli masz encefalopatię wątrobową, lekarz przepisze Ci mniejszą dawkę leku Xifaxan i będzie ją podawał przez dłuższy czas niż w przypadku biegunki podróżnych. Jeśli objawy ustąpią, lekarz może zalecić przyjmowanie leku Xifaxan jeszcze przez 2 tygodnie.

Lek ten należy stosować wyłącznie w zalecanych przypadkach. Nie należy stosować go w innym celu bez omówienia tych planów z lekarzem.

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach, zwłaszcza o tych, które mogą wpływać na poziom leku Xifaxan we krwi. Może to spowodować więcej działań niepożądanych lub sprawić, że lek będzie mniej skuteczny. Może to również pogorszyć stan pacjenta, jeśli przyjmuje on inne leki w tym samym czasie co Xifaxan.

Nie należy pić alkoholu podczas stosowania leku Xifaxan. Może to zwiększyć ryzyko rozwoju zakażenia zwanego Clostridium difficile-associated diarrhea (CDAD). Ważne jest również, aby podczas stosowania leku Xifaxan pić dużo wody.

Lekarz może zalecić przerwanie stosowania leku Xifaxan, jeśli wystąpi biegunka lub gorączka, która jest gorsza niż wcześniej. W przypadku wystąpienia gorączki i biegunki, które nie ulegają poprawie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Być może trzeba będzie stosować lek Xifaxan przez cały przepisany przez lekarza czas, aby uzyskać pełne rezultaty. Pominięcie dawki może spowodować szybszy powrót zakażenia i utrudnić jego wyleczenie.

Najczęstsze skutki uboczne stosowania leku Xifaxan to zawroty głowy, ból głowy, nudności i ból stawów. Może również wystąpić uczucie senności lub zmęczenia.

Xifaxan nie jest zalecany dla dzieci w wieku poniżej 12 lat ani dla kobiet w ciąży. Stosowanie go przez kobiety w drugim lub trzecim trymestrze ciąży może nie być bezpieczne, nie ma też informacji, czy jest on bezpieczny dla matek karmiących.

Inne działania niepożądane leku Xifaxan mogą obejmować suchość skóry, trudności w oddawaniu moczu i swędzenie. Te działania niepożądane nie są poważne i zwykle ustępują samoistnie.

Lekarz powie Ci, ile leku Xifaxan należy przyjmować każdego dnia. Zwykle przyjmuje się go trzy razy dziennie, z lub bez jedzenia. Lek Xifaxan jest dostępny w tabletkach o mocy 200 miligramów (mg) i 550 mg.

Przedawkowanie leku Xifaxan jest rzadkie, ale może się zdarzyć. Ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z centrum kontroli zatruć lub pogotowiem ratunkowym, jeśli uważasz, że przedawkowałeś ten lek.

Podobne tematy