Jak stosować plaster Evra

Plaster evra jest środkiem antykoncepcyjnym, który zawiera estrogen i progesteron. Hormony te są uwalniane do organizmu przez skórę i wchłaniane przez krwiobieg. Działają one w celu zapobiegania ciąży poprzez hamowanie owulacji, zagęszczanie śluzu szyjkowego i rozrzedzanie wyściółki macicy.

Plaster zazwyczaj nakleja się na górną zewnętrzną część ramienia, tyłek, brzuch lub plecy na czystą, suchą skórę, która nie będzie ocierana przez ciasne ubranie. Ważne jest, aby skóra wokół plastra nie była podrażniona lub obolała, ponieważ może to zakłócić zdolność plastra do przylegania do skóry.

Nie należy stosować tego plastra, jeśli pacjentka jest w ciąży, karmi piersią, ma cukrzycę lub inny stan chorobowy, który może prowadzić do poważnych powikłań (takich jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, problemy z wątrobą). Dzieje się tak dlatego, że estrogen zawarty w plastrze evra może spowodować pogorszenie tych stanów.

Nie zaleca się go również kobietom, które niedawno rodziły, ponieważ estrogen zawarty w tym leku może zaburzać normalne funkcjonowanie miesiączki. Z tego powodu kobiety po porodzie powinny rozpocząć stosowanie plastra evra nie wcześniej niż 4 tygodnie po porodzie.

Zastosować plaster zgodnie z zaleceniami lekarza. Wyjmij foliową saszetkę wielokrotnego użytku i umieść plaster na górnej zewnętrznej części ramienia, pośladku lub brzuchu, na czystej, suchej skórze, która nie będzie łatwo ocierana przez obcisłe ubranie. Najlepiej unikać okolic piersi, ponieważ mogą być one bardziej podatne na ocieranie przez ciasne ubranie.

Pozostaw plaster na co najmniej 5 dni lub do momentu, gdy zacznie działać, w zależności od zaleceń lekarza. Dzięki temu hormony będą miały czas na działanie. W tym okresie należy stosować dodatkową formę niehormonalnej kontroli urodzeń, taką jak prezerwatywy lub środek plemnikobójczy.

Zmień swój plaster w swoim regularnym Dniu Zmiany Plastra, nawet jeśli masz mniej niż dwa dni przerwy lub więcej niż dwa dni spóźnienia. Jeśli spóźnisz się z wymianą plastra o więcej niż 24 godziny, będziesz musiała stosować inną formę antykoncepcji przez 7 dni.

Należy regularnie sprawdzać, czy plaster dobrze się trzyma i wyrzucać te, które się nie trzymają. Jeśli się odklei, należy natychmiast założyć nowy plaster. Jeśli po kilku dniach plaster nadal się klei, spróbuj zmienić go w innym miejscu na ciele.

W ciągu pierwszych 3 miesięcy stosowania plastra evra u niektórych kobiet może wystąpić krwawienie przełomowe. Jest to normalne i zazwyczaj ustępuje do trzeciego miesiąca. Jeśli jednak krwawienie jest obfite lub wystąpią jakiekolwiek inne objawy, takie jak silny ból lub krwawienie z pochwy trwające dłużej niż dwa dni, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi.

Plaster evra jest skutecznym, nieinwazyjnym sposobem zapobiegania ciąży przez okres do trzech lat. Jest on w 99% skuteczny w zapobieganiu ciąży, jeśli jest stosowany prawidłowo.

Jest on bardziej skuteczny niż większość innych form hormonalnej kontroli urodzeń, takich jak pigułka lub pierścień, ale może upłynąć trochę czasu, zanim zacznie działać prawidłowo. Jest to spowodowane tym, że potrzeba czasu, aby estrogen zawarty w plastrze EVRA zaczął działać.

Podobne tematy