Jak czyścić trampki

Niezależnie od tego, czy jesteś kolekcjonerem sneakersów, czy po prostu chcesz utrzymać je w czystości, istnieje kilka wskazówek, których należy przestrzegać, aby znów wyglądały jak nowe.

Pierz w praniu

Utrzymanie sneakersów w czystości jest ważne, aby wydobyć z nich jak najwięcej. Buty wykonane z materiałów syntetycznych można łatwo wyprać w pralce. Jednak buty skórzane powinny być prane ręcznie.

Do czyszczenia sneakersów potrzebujesz miękkiej szczotki i detergentu. Najlepiej sprawdza się użycie płynnego detergentu. Detergent w proszku może utknąć w szczelinach buta. Użyj szczotki z miękkim włosiem, aby usunąć brud z podeszwy i wkładek.

Po wyczyszczeniu trampka, należy pozostawić go do wyschnięcia na powietrzu. Suszenie na gorąco może stopić klej, który trzyma but razem. Może to również spowodować wypaczenie podeszwy. Nie jest dobrym pomysłem pranie butów w suszarce bębnowej.

Dodatkowo pamiętaj o czyszczeniu sznurówek. Mogą one zaplątać się w myjce i mogą nie otworzyć się całkowicie. Powinieneś umieścić sznurówki w siatkowym worku na ubrania.

Do usuwania plam należy używać łagodnego środka piorącego. W przypadku uporczywych plam można użyć dedykowanego proszku do usuwania plam. Możesz również usunąć zapachy za pomocą środka odkażającego do prania.

Przed praniem trampek należy usunąć kamienie, brud i inne elementy. Używając miękkiej szczotki, możesz szorować zewnętrzną część buta delikatnymi kolistymi ruchami. Następnie można przejść do najbardziej zabłoconych miejsc w bucie.

Aby zapobiec blaknięciu, należy wysuszyć but na powietrzu. Możesz również wypchać go skarpetami lub gazetami. Jeśli chcesz, możesz go również zasznurować po wyschnięciu. Proces ten będzie trwał kilka godzin.

Jeśli masz duże zabrudzenia na trampkach, powinieneś namoczyć je w roztworze ciepłej wody i detergentu. W przypadku twardych plam, możesz dodać do mieszanki mydło do naczyń. Powinieneś odczekać około pięciu minut przed spłukaniem.

Oprócz usuwania plam, pasta z sody oczyszczonej może również pomóc w walce z zapachami. Jeśli masz kwaśno pachnące buty, możesz dodać do roztworu kilka kropel soku z cytryny.

Kiedy skończysz, możesz osuszyć trampek ręcznikiem. Jeśli użyjesz nowego ręcznika, może on wyługować barwnik z buta. Suchy bawełniany ręcznik może pomóc zachować kształt buta, gdy jest on suchy.

Czyszczenie punktowe

Niezależnie od tego, czy Twoje trampki są wykonane ze skóry, nylonowej siatki czy płótna, czyszczenie punktowe jest ważną częścią utrzymania ich żywotności. Ta prosta technika może usunąć plamy i brud oraz sprawić, że Twój strój będzie wyglądał i czuł się świeżo.

Najlepszym sposobem jest użycie szczotki do butów, aby usunąć błoto i inne cząstki. Możesz również wypchać je ręcznikami papierowymi, aby przyspieszyć proces suszenia. Inną sztuczką jest zamrożenie trampek, aby lepkie substancje były łatwiejsze do usunięcia. Można to zrobić, umieszczając je w siatkowej torbie do prania.

Najlepsza do tego zadania jest miękka szczotka. Dzięki niej można dotrzeć do wszystkich miejsc w trampku. W zależności od materiału, z którego wykonane są Twoje buty, być może będziesz musiał wykonać kilka przejść, aby wykonać zadanie.

Używanie sody oczyszczonej do czyszczenia sneakersów może usunąć zapachy i inne lepkie pozostałości. Może również działać jako środek czyszczący o działaniu antybakteryjnym. Dodanie octu do wody może również pomóc w redukcji zapachów.

Metoda białej pasty do zębów to klasyczny hack do czyszczenia butów, który można wykorzystać, aby uzyskać błyszczące buty. Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na nowej parze, spróbuj tej prostej sztuczki, aby utrzymać swoją ulubioną parę trampek wyglądających najlepiej. Przedłuży to również żywotność twoich trampek.

Metoda magicznej gumki działa ze wszystkimi rodzajami białych butów. Jest to sztuczka, która wymaga trochę cierpliwości i koncentracji. Najlepsze jest to, że usunie wszystkie plamy na Twoich butach. Działa na tkaninę, skórę i piankę Melamina. Dobrym pomysłem jest zrobienie tego z łagodnym ekologicznym detergentem do prania.

Dobrym pomysłem jest również umieszczenie swoich trampek w siatkowym worku na pranie podczas wkładania ich do pralki. Zapobiegnie to ich zabłoceniu, a także może ochronić je przed uszkodzeniem. Podobnie, dobrym pomysłem jest wystawienie ich na słońce, aby je wysuszyć.

Jeśli potrzebujesz dokładniejszego czyszczenia, możesz zmieszać ciepłą wodę z odplamiaczem. To usunie większość plam, ale może trzeba będzie spróbować kilka razy, aby usunąć głębsze plamy.

Punktowe usuwanie uporczywych plam

Utrzymywanie sneakersów w czystości może przedłużyć ich żywotność i sprawić, że będą wygodniejsze w chodzeniu. Najlepszym sposobem na to jest przygotowanie butów przed rozpoczęciem użytkowania. W tym celu użyj starej szczoteczki do zębów lub czystej, suchej szmatki, aby usunąć brud i zanieczyszczenia. Gdy już to zrobisz, pozwól im wyschnąć na powietrzu. Jeśli nie masz szczęścia, być może będziesz musiał powtórzyć ten proces kilka razy.

Dobrą wskazówką jest wypchanie obszaru papierem, aby pomóc zachować jego kształt. Podobnie, należy uważać, aby nie szorować zbyt mocno na plamę, lub można zniszczyć tkaninę buta. Mała szczotka zanurzona w wodzie z mydłem może być używana do szorowania tkaniny siatkowej trampka. Pilnik do paznokci może być również użyty do usunięcia uporczywej kleistości.

Najskuteczniejsze rozwiązanie do czyszczenia butów obejmuje użycie zarówno wody, jak i detergentu. Najlepszą częścią tego podejścia jest to, że można uzyskać go do pracy na swoich trampkach bez konieczności pomocy profesjonalisty. Po zastosowaniu środka czyszczącego, upewnij się, że spłukujesz obszar chłodnym strumieniem wody. Pomaga to usunąć nadmiar wilgoci i sprawia, że obszar ten jest mniej podatny na przyciąganie brudu.

Użycie roztworu białego octu i wody to świetny sposób na pozbycie się plam. Jeśli masz szczęście, możesz być w stanie wytrzeć całą plamę jednym machnięciem. Dla bardziej uporczywych plam, być może trzeba będzie użyć mocniejszego rozwiązania. Używanie mieszaniny sody oczyszczonej i detergentu do prania jest mądrym posunięciem, ponieważ będzie ona tworzyć gruby proszek, który można rozprowadzić za pomocą noża do masła. Należy go pozostawić na bucie przez kilka godzin, zanim zostanie spłukany.

Najlepszą częścią tego procesu jest to, że powinieneś być w stanie nosić swoje trampki następnego dnia. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli masz ładną parę butów i nie chcesz musieć ich wymieniać. Ważne jest, aby pamiętać, że czyszczenie butów powinno być rutynową sprawą.

Mycie ręczne

Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś nowe trampki, czy też masz kilka plam na swoich starych, mycie ręczne jest najprostszym sposobem na utrzymanie ich najlepszego wyglądu. Mała dbałość o szczegóły może zrobić różnicę na świecie.

Pierwszym krokiem w czyszczeniu Twoich trampek jest usunięcie sznurówek. Dzięki temu sznurówki nie będą się plątać w praniu.

Następnie napełnij zlew wodą. Wlej do niej łagodny środek piorący. Być może będziesz musiał dodać także mydło do naczyń. Ilość użytego detergentu będzie zależała od tego, jak bardzo zabrudzone są Twoje buty.

Kiedy skończysz myć buty, musisz je wypłukać. Następnie możesz umieścić je w worku na ubrania i pozwolić im wyschnąć. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której Twoje trampki wchłoną zbyt dużo wody, co może spowodować uszkodzenie amortyzacji.

Możesz również użyć sody oczyszczonej i skrobi kukurydzianej do wyczyszczenia swoich sneakersów. Aby uzyskać bardziej szczegółowe czyszczenie, możesz połączyć te dwa w równych częściach i pozostawić je w swoich trampkach na noc. Pomoże to podnieść plamy i usunąć zapachy.

Po namoczeniu trampek przez 20 minut, wyjmij je ze zlewu. Następnie możesz wyczyścić wnętrze buta za pomocą szczotki z miękkim włosiem. Alternatywnie możesz użyć ściereczki z mikrofibry do przetarcia podeszwy trampek. Powinieneś zacząć od zewnątrz, a następnie pracować swoją drogę do wnętrza.

Po zakończeniu mycia trampek, powinieneś umieścić je w siatkowej torbie do prania, aby uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń. Należy również starać się, aby sznurówki były oddzielone od reszty butów.

Jeśli masz zmywarkę, możesz w niej umyć swoje trampki. Maszyna nie będzie jednak w stanie ochronić kleju, który trzyma buty razem. Należy pamiętać o sprawdzeniu instrukcji na etykiecie pielęgnacyjnej.

Inną opcją jest użycie myjki parowej do usuwania zapachów. Silne działanie bakteriobójcze pary może być korzystne dla usuwania zapachów. Temperatura powinna być wystarczająco wysoka, aby zabić bakterie.

Jeśli masz uparte plamy na trampkach, możesz użyć żelu Vanish Oxi Action. Możesz również użyć pasty do zębów, aby usunąć plamy.

Podobne tematy