Jak czyścić kratki wentylacyjne w domu

Utrzymywanie w czystości otworów wentylacyjnych w domu jest bardzo ważną częścią upewniania się, że nie wdychamy szkodliwych substancji chemicznych. Jeśli masz odkurzacz lub dmuchawę do liści, możesz użyć ich, aby uzyskać kurz i brud z otworów wentylacyjnych. Należy również sprawdzić swoje kanały powietrzne, aby upewnić się, że nie masz żadnej pleśni rosnącej w nich.

Czyszczenie dmuchawą do liści

Używanie dmuchawy do liści do czyszczenia otworów wentylacyjnych jest dobrym sposobem na usunięcie kłaczków i zanieczyszczeń. Ważne jest jednak, aby wykonać to zadanie prawidłowo. Możliwe jest uszkodzenie przewodów i spowodowanie pożaru, jeśli użyjesz niewłaściwego sprzętu. Istnieje również kilka kroków, które należy wykonać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Po pierwsze, należy podłączyć dmuchawę do gniazdka w pobliżu klimatyzatora. Możesz użyć dmuchawy do liści zasilanej gazem, ale uważaj, aby nie pracować na najwyższym ustawieniu. Ponadto, nie pozwól, aby dysza była skierowana zbyt daleko od perforowanego otworu. Nie chcesz również uruchomić go przez długi okres czasu.

Następnie będziesz musiał zdjąć pokrywę z zewnętrznego okapu wentylacyjnego. Można to zrobić ręcznie lub przez usunięcie śrub. Jeśli zrobisz to w sposób ręczny, pamiętaj, aby sprawdzić pokrywę pod kątem kłaczków. Możesz również użyć odkurzacza ShopVac, aby odkurzyć luźny pył.

Gdy ty dostałeś kaptur daleko, ty jesteś gotowy używać liściową dmuchawę czyścić suchego wentylatora. Powinieneś zostawić dmuchawę pracującą przez co najmniej 30 sekund. Po tym czasie należy uszczelnić otwór wentylacyjny. Możesz to zrobić za pomocą szmatki, ręcznika lub taśmy klejącej.

Być może trzeba będzie powtórzyć ten proces kilka razy. Jeśli zauważysz, że kłaczki nadal tkwią na grzbietach przewodów, będziesz musiał dać dmuchawie kilka podmuchów na początku, aby wydobyć kłaczki.

Jeśli używasz dmuchawy do liści na przewodzie wentylacyjnym suszarni, który jest wyposażony w przewody w kształcie harmonijki, kłaczki mogą utknąć w zagięciach przewodu. Musisz dokładnie wyczyścić przewody. Nie zaleca się dmuchania przez ten typ przewodów, ponieważ kłaczki są bardzo łatwopalne. Należy również pamiętać o tym, że tego typu przewody są podatne na skręcanie, co może uniemożliwić przedmuchanie kłaczków.

Gazowa dmuchawa do liści może być dość mocna, ale należy pamiętać, aby nie używać jej na najwyższym ustawieniu. Ważne jest również, aby uważać na dwutlenek węgla, który jest niebezpieczny, gdy jest wydmuchiwany przez kanały. Jeśli zauważysz, że Twój kanał się pali, przerwij proces i pozwól kanałowi ostygnąć.

Zakrywanie otworów nawiewnych

Utrzymywanie w czystości otworów nawiewnych i powrotnych systemu HVAC jest bardzo ważne. Zapewni to dobry przepływ powietrza w całym domu. Zapobiegnie to również przedostawaniu się kurzu do domu. Jeśli nie wyczyścisz swoich otworów wentylacyjnych, możesz mieć wiele problemów.

Do czyszczenia kanałów możesz użyć wilgotnej szmatki. Jest to szczególnie pomocne, jeśli twoje otwory wentylacyjne znajdują się w obszarze o dużym natężeniu ruchu. Miotła lub kij mogą być używane do zamiatania kanałów. Należy być ostrożnym z tym krokiem, ponieważ może on pozostawić smugi brudnego brudu w otworach wentylacyjnych.

Innym przydatnym narzędziem jest odkurzacz. Może to pomóc w usunięciu dużych kawałków kurzu i gruzu z Twoich otworów wentylacyjnych. Możesz również kupić różdżkę do odkurzania z mikrofibry. To narzędzie pozwoli Ci usunąć kurz z otworów wentylacyjnych w zaciszu własnego domu.

Jeśli obawiasz się, że Twoje otwory wentylacyjne nie są w dobrym stanie, możesz wezwać serwis, który Ci w tym pomoże. Będą oni w stanie powiedzieć Ci, czy masz brudne kanały wentylacyjne, czy też problem z pleśnią. Będą również w stanie zasugerować najlepszy sposób na oczyszczenie twojego systemu.

Możesz również spróbować użyć papierowych ręczników, aby pokryć rejestry dostaw. Pozwoli to na zatrzymanie pyłu wewnątrz rejestrów i nie przenikanie go do domu. Można również przykryć rejestry dostaw ściereczkami z mikrofibry.

Istnieje wiele rodzajów dostępnych osłon. Powinieneś być w stanie znaleźć taki, który pasuje do Twoich potrzeb. Wiele z tych osłon jest niedrogich. Możesz również kupić osłony wentylacyjne, które są w różnych stylach.

Jeśli masz dużo kurzu w swoim domu, możesz potrzebować wymienić wkładki do legarów. To usunie rdzę i pleśń z legarów. Jest to stosunkowo niedrogie, a sprawi, że twój system będzie działał bardziej efektywnie. Należy również rozważyć wymianę filtra pieca. Jeśli nie wyczyścisz go, kurz zostanie wepchnięty z powrotem do powietrza.

Czyszczenie odkurzaczem

Używanie odkurzacza do czyszczenia otworów wentylacyjnych może być skutecznym sposobem na usunięcie brudu i zanieczyszczeń z domu. Należy jednak zachować ostrożność. Jeśli odkurzysz zbyt dużo kurzu, może on rozprzestrzenić się po całym domu. Powinieneś również zdawać sobie sprawę z tego, że odkurzacze z długimi wężami są najlepszym wyborem podczas czyszczenia kanałów powietrznych. Pomoże Ci to dotrzeć nawet do zakamarków Twoich kanałów.

Aby użyć odkurzacza do czyszczenia kanałów powietrznych, trzeba będzie wyłączyć klimatyzator. Może być również konieczne odkurzenie podłogi. Po czyszczeniu należy przetrzeć powierzchnię otworów wentylacyjnych wilgotnym ręcznikiem, aby usunąć resztki kurzu.

Aby odkurzyć kanały powietrzne, potrzebny będzie ciężki odkurzacz. Można je wypożyczyć w lokalnym sklepie z artykułami żelaznymi lub kupić w Internecie. Będą one miały dłuższy wąż i możliwość dotarcia do wszystkich trudno dostępnych miejsc w kanałach.

Dobry próżnia będzie miał również filtr HEPA. Będzie on wychwytywał cały kurz, który zebrał twój odkurzacz. Filtry te są niedrogie i zapewnią, że żaden więcej kurz nie będzie wdmuchiwany do twojego domu.

Ściereczka z mikrofibry to przydatne narzędzie do czyszczenia kanałów powietrznych. Ściereczka ta może być używana do powierzchni pionowych jak i poziomych. Może być również używana do czyszczenia ścian Twoich otworów wentylacyjnych. Możesz nawet umyć osłony otworów wentylacyjnych za pomocą mydła i ciepłej wody.

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie kanałów powietrznych jest zatrudnienie profesjonalisty. Jeśli jednak nie masz budżetu na wynajęcie profesjonalisty, możesz nadal czyścić kanały powietrzne samodzielnie. Będziesz potrzebował ciężkiego odkurzacza, suchej ściereczki z mikrofibry, wilgotnego ręcznika, szczotki i kilku innych materiałów. Należy je zakupić przed rozpoczęciem pracy.

The oh-so-common household vacuum cleaner will not have the power to remove the mud from your ducts. Jeśli nie masz ciężkiego odkurzacza, będziesz musiał odkurzać kanały wielokrotnie, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia.

Pozbywanie się pleśni w kanałach powietrznych

Pozbywanie się pleśni w kanałach powietrznych może być trudne. Powodem tego jest fakt, że trudno jest dostrzec zarodniki, które unoszą się w Twoim domu. Najlepszym sposobem na zwalczenie pleśni jest uzyskanie profesjonalnej pomocy. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, możesz spróbować użyć domowych środków zaradczych.

Istnieje wiele różnych rodzajów pleśni. Jednym z najczęstszych jest czarna pleśń. Jeśli zauważysz to w swoich kanałach ac, to prawdopodobnie jest to dobry pomysł, aby mieć to sprawdzone.

Pozbycie się pleśni w twoich kanałach powietrznych wymaga dobrego odkurzacza i silnego roztworu czyszczącego. Powinieneś również wyczyścić pokrywy kanałów. Jeśli masz długotrwały problem, być może trzeba będzie wymienić pokrywę.

Jeśli stwierdzisz, że masz poważny problem z pleśnią, powinieneś skontaktować się ze specjalistą od pleśni. Osoby te mogą usunąć pleśń i wszelkie elementy powierzchniowe. Są również przeszkoleni w zakresie czyszczenia kanałów wentylacyjnych.

Niektórzy właściciele domów robią swoje własne domowe rozwiązanie do usuwania pleśni. Ta metoda może obejmować toksyczne aerozole. W zależności od wielkości pleśni, może być konieczne, aby mieć profesjonalną usługę usuwania pleśni przyjść i oczyścić swoje kanały powietrzne.

Niektóre rodzaje pleśni są widoczne gołym okiem. Niektórzy ludzie są uczuleni na pleśń i doświadczają kichania, kaszlu i podrażnionych oczu. Mogą też mieć bóle głowy.

Agencja Ochrony Środowiska zaleca zatrudnienie profesjonalisty w celu usunięcia problemu z pleśnią. Koszt usługi czyszczenia kanałów powietrznych może wynosić od 300-500 dolarów. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne usunięcie pleśni, powinieneś wykonać następujące kroki.

Po pierwsze, wyłącz klimatyzację i system grzewczy. Będziesz chciał nosić sprzęt ochronny, taki jak rękawice i maskę. Następnie powinieneś spryskać otwory wentylacyjne wodą z mydłem. Pozostaw ją na około piętnaście minut. Po tym czasie spłucz je wodą.

Możesz również użyć odkurzacza HEPA do czyszczenia otworów wentylacyjnych. Jest to skuteczna metoda usuwania pleśni. Zabije ona również bakterie.

Na koniec powinieneś przetrzeć obszar wilgotną szmatką. Po tym należy wyrzucić wszelkie skażone pleśnią przedmioty.

Podobne tematy