Furagin – Jak długo stosować?


Jak długo stosować Furagin

Urofuraginum, produkowany przez kilka krajowych firm farmaceutycznych (Obolensky, Ozon, Olainfarm) oraz łotewskiego producenta tego leku, jest produktem leczniczym hamującym wzrost bakterii wywołujących zakażenia dróg moczowych. Przyjmowany jest doustnie, zawiera substancję czynną furaginę. Jest to bardzo skuteczny lek na ostre zapalenie pęcherza moczowego, likwidujący objawy choroby już od pierwszych dni terapii.

Lek ten należy stosować ostrożnie, ponieważ może mieć negatywny wpływ na zdrowie kobiety w ciąży. Nie zaleca się przyjmowania go w pierwszym trymestrze ciąży i nie należy podawać go dziecku w wieku poniżej 3 lat, jeśli nie został przepisany w tym celu.

Lek nie nadaje się również do leczenia dziecka, u którego w przeszłości występowała alergia na nitrofurany, ponieważ może powodować zaburzenia czynności układu nerwowego (mrowienie, drętwienie i uczucie przebiegających prądów). W przypadku wystąpienia takich działań niepożądanych należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skonsultować się z lekarzem.

Dawkowanie i sposób podawania

W przypadku dorosłych i młodzieży dawkowanie jest zgodne z zaleceniami. Lek zwykle przyjmuje się doustnie, 2 tabletki 3 razy na dobę. Lepiej jest przyjmować lek z posiłkami zawierającymi białko, co zwiększy wchłanianie furaginy i zapewni jej skuteczność.

Dzieci i niemowlęta nieprzyzwyczajone do tego leku powinny otrzymywać zmniejszoną dawkę leku, 5-7 mg na kg masy ciała. Lek ten może wywołać ciężką reakcję u pacjentów z niewydolnością wątroby, ponieważ zwiększa stężenie furazydyny we krwi.

Przedawkowanie tego leku jest niebezpieczne, gdyż może wywołać szereg działań niepożądanych, a nawet doprowadzić do śmierci. Objawy przedawkowania to nudności, ból głowy, osłabienie, zwiększony niepokój i ból serca. Ponadto można zaobserwować zmniejszenie ilości moczu oraz spadek stężenia glukozy.

W przypadku przedawkowania tego leku konieczne jest płukanie żołądka i hemodializa w celu usunięcia intoksykacji. Stosowanie innych leków z grupy nitrofurantów, takich jak probenecid i sulfinpyrazon, zmniejsza działanie furaginy. Farmakokinetykę tej substancji zmniejsza jednoczesne podawanie leków zobojętniających, zawierających trójkrzemian magnezu.

Bardzo ważne jest, aby podczas leczenia furaginą nie spożywać alkoholu. Prowadzi to do rozwoju działań niepożądanych i może je wzmocnić, a alkohol zwiększa wrażliwość skóry na ten lek.

Leku nie należy przyjmować z inhibitorami MAO, tyraminą lub innymi lekami hamującymi syntezę katecholamin. Stosowanie tych leków może prowadzić do nadciśnienia tętniczego i rozwoju innych powikłań, w tym udaru, zawału serca i porażenia.

Reakcje na furaginę są podobne do reakcji na disulfiram, dlatego zaleca się, aby pacjent zgłosił się do lekarza pogotowia ratunkowego, jeśli wystąpi u niego którykolwiek z tych objawów lub ulegnie on pogorszeniu. Ponadto trudno jest przewidzieć reakcję organizmu na ten lek, dlatego należy skonsultować się z lekarzem za każdym razem, gdy lek jest przyjmowany.

Podobne tematy