Jak stosować tabletki dopochwowe

Pigułki dopochwowe mogą być stosowane jako leczenie dyskomfortu związanego z miesiączką lub jako środek zapobiegawczy. Leki te występują w postaci tabletek, czopków i kremów, które wprowadza się bezpośrednio do pochwy za pomocą specjalnego aplikatora. Lek znajdujący się wewnątrz tabletki lub czopka jest wchłaniany przez ściany pochwy, a następnie dociera do krwiobiegu, aby złagodzić objawy.

Formy tabletek tych leków działają szybciej niż leki doustne, ponieważ lek topi się i łatwiej wchodzi do organizmu. To może pomóc zmniejszyć niepożądane skutki uboczne, takie jak ból, pieczenie, swędzenie i podrażnienie.

Jak stosować czopek

Podczas stosowania czopka, połóż się na plecach z kolanami zgiętymi w kierunku klatki piersiowej. Włóż czopek do pochwy tak daleko, jak to możliwe. Następnie delikatnie nacisnąć tłok aplikatora, aby uwolnić lek z wnętrza kapsułki.

Jeśli czopek zawiera środek plemnikobójczy, należy odczekać 10 minut przed rozpoczęciem stosunku. Da to czas na rozpuszczenie się czopka i zabicie plemników. Zmniejsza to również prawdopodobieństwo, że plemniki przejdą przez czopek i dotrą do komórki jajowej.

Dla niektórych kobiet, czopek może być trochę nieładny, dlatego pomocna jest podpaska, która wchłonie wszelkie wycieki i ochroni Twoją pościel lub ubranie. Jeśli masz problem z założeniem czopka, porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą.

Używanie tabletki

Dla większości osób stosowanie czopka dopochwowego jest łatwe i bezbolesne. Jest to podobne do sposobu wprowadzania tamponu. Należy jednak dokładnie umyć ręce przed i po użyciu. Niektóre kobiety używają osłonki na palce lub rękawiczki, aby zabezpieczyć swoje palce podczas wkładania i wyjmowania czopka.

Ważne jest, aby przestrzegać instrukcji na opakowaniu czopka lub w dokumentacji medycznej. Najlepiej jest stosować czopek o tej samej porze każdego dnia, o ile nie ma innych zaleceń. Należy unikać ćwiczeń lub wszelkiego rodzaju forsownej aktywności przez około godzinę po założeniu, ponieważ może to spowodować większe ryzyko plamienia i krwawienia.

Czas potrzebny na zadziałanie czopka jest różny u różnych osób, w zależności od wielkości i składu chemicznego czopka. Rozpuszczenie czopka może trwać zaledwie 10 minut lub nawet pół godziny.

Podczas miesiączki nie należy stosować tamponów ani innych podpasek, ponieważ wchłaniają one lek i sprawiają, że jest on mniej skuteczny. Zamiast tego należy nosić w bieliźnie podpaski lub inny produkt chłonny.

Jak stosować czopek

Jeśli stosujesz czopek zawierający tabletkę, zdejmij nasadkę i umieść ją na końcu aplikatora. Jeśli czopek znajduje się w fabrycznie napełnionym aplikatorze, pomiń ten krok i umieść go w pochwie zgodnie z zaleceniami producenta.

Podczas stosowania aplikatora należy ułożyć ciało na jeden z dwóch sposobów: leżąc na plecach z ugiętymi kolanami i lekko rozstawionymi nogami lub stojąc. Można również usiąść na krześle ze złączonymi stopami i zgiętymi kolanami.

Podobne tematy